A 9 V battery drives a circuit with resistance of 2 Ω. What is the power delivered by the battery?

Study for the IGCSE Physics test on Electricity. Dive into flashcards and multiple choice questions with detailed hints and clarifications. Excel in your examination!

Multiple Choice

A 9 V battery drives a circuit with resistance of 2 Ω. What is the power delivered by the battery?

Explanation:
Power delivered by the battery is found using P = VI, and in a resistor circuit the current is I = V/R. With 9 V across 2 Ω, the current is 9/2 = 4.5 A. The power then is P = VI = 9 × 4.5 = 40.5 W. This can also be checked with P = I^2R = (4.5)^2 × 2 = 40.5 W or P = V^2/R = 81/2 = 40.5 W. So the battery delivers 40.5 watts of power.

Power delivered by the battery is found using P = VI, and in a resistor circuit the current is I = V/R. With 9 V across 2 Ω, the current is 9/2 = 4.5 A. The power then is P = VI = 9 × 4.5 = 40.5 W. This can also be checked with P = I^2R = (4.5)^2 × 2 = 40.5 W or P = V^2/R = 81/2 = 40.5 W. So the battery delivers 40.5 watts of power.

Subscribe

Get the latest from Examzify

You can unsubscribe at any time. Read our privacy policy